Dom i Ogród

Technologia w basenach. Innowacje, które ułatwiają utrzymanie czystości

Technologia w basenach. Innowacje, które ułatwiają utrzymanie czystości

Utrzymanie czystej wody w basenie to nie tylko kwestia estetyki, ale i higieny kąpieli. Nawet drobne zanieczyszczenie zbiornika może prowadzić do rozwoju bakterii, grzybów i glonów, których obecność sprzyja powstawaniu infekcji oraz skórnych reakcji alergicznych. Żeby woda w basenie była wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych i fizycznych, warto zainwestować w nowoczesne technologie, które ułatwią utrzymanie zbiornika we wzorowej czystości. Co możemy Państwu zaoferować?

Basenowe systemy filtrujące – na straży czystości i klarowności wody!

Podstawowym elementem dbałości o czystość przydomowego basenu są filtry basenowe. Umożliwiają one mechaniczne uzdatnianie wody, a więc usuwanie drobnych, fizycznych zanieczyszczeń, takich jak np. piasek, włosy, owady czy źdźbła traw. W ofercie e-sklepu Viva Pool mamy filtry basenowe piaskowe w różnych rozmiarach. Wkład filtrujący może być piaskiem, szkłem, szkłem aktywowanym lub kulkami filtrującymi z tworzywa sztucznego. Sposób działania filtrów basenowych jest bardzo prosty – urządzenie zasysa wodę z basenu, przepuszcza ją przez układ filtrujący, w którym zatrzymywane są wszelkie zanieczyszczenia, a następnie wypuszcza oczyszczoną wodę z powrotem do zbiornika. 

W celu jak najskuteczniejszego oczyszczania wody basenowej systemy filtrujące powinny pracować nawet kilka godzin dziennie, najlepiej wtedy, kiedy basen stoi nieużywany. Wydajność pompy oraz wielkość urządzenia należy dobrać odpowiednio do pojemności zbiornika.

Roboty do sprzątania basenów – czysty basen bez wysiłku!

Pompa filtrująca nie jest w stanie wychwycić wszystkich zanieczyszczeń, a w szczególności tych, które osadzają się na dnie niecki oraz na jej ścianach. Działanie filtra warto uzupełnić o wielofunkcyjne odkurzacze basenowe, które mogą współdziałać z instalacją filtrującą lub też pracować samodzielnie. Automatyczne roboty do sprzątania basenów wyposażone są w samojezdną konstrukcję i nowoczesny system mapowania powierzchni. Samodzielnie poruszają się one po dnie niecki i jej ścianach, dokładnie czyszcząc każdy cm² płaszczyzny. W sprzedaży dostępne są także ręczne odkurzacze do dna basenu z kijem teleskopowym bądź wysięgnikiem, ale one sprawdzą się najlepiej w przypadku niedużych basenów.. Roboty do sprzątania basenów pomogą zachować higieniczną czystość niecki, a także ograniczą konieczność korzystania z usług firm specjalizujących się w konserwacji basenów.

Dezynfekcja wody w basenie przy pomocy profesjonalnych środków

Dezynfekcja wody w basenie polega na jej chemicznym uzdatnianiu przy pomocy profesjonalnych środków. Celem takiego zabiegu jest poprawa parametrów sanitarnych, a więc usunięcie ze zbiornika wszelkich bakterii i wirusów. Najtańszą i najpopularniejszą metodą takiego uzdatniania jest zastosowanie preparatów, które mają w swoim składzie chlor. Dezynfekcja chemiczna to także walka z glonami. To właśnie przez te mikroorganizmy woda w basenie staje się zielonkawa, a ściany i dno zbiornika pokrywają się śliskim i nieprzyjemnym filmem. Środki glonobójcze zapobiegają rozwojowi wspomnianych wyżej mikroorganizmów i nie powodują żadnych skutków ubocznych, takich jak np. pienienie się wody. Aby osiągnąć pełen sukces w walce z glonami, preparaty glonobójcze należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. 

Zarówno stosowanie chloru w tabletkach, jak I środków glonobójczych można zastąpić nowoczesnymi urządzeniami automatycznymi. Stosując w pełni automatyczny elektrolizer soli posiadający sondy PH oraz Redox zapominamy o regularnym mierzeniu parametrów wody oraz dawkowaniu odpowiedniej ilości chemii basenowej. Na glony z kolei świetnie sprawdza się lampa UV, która dzięki odpowiedniemu promieniowaniu rozwiązuje problem glonów bez dodawania odpowiednich preparatów.

 

Jak chronić czystość basenu po sezonie?

W tym celu polecamy zakup solidnego przykrycia basenowego, które osłoni zbiornik przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami fizycznymi w postaci piasku, uschniętych liści czy połamanych gałęzi. W ofercie sklepu internetowego Viva Pool znajdą Państwo szeroki wybór przykryć bezpiecznych dla basenów ogrodowych.  Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

 

Udostępnij

O autorze