Uroda

Sposoby na piękne i lśniące włosy

Sposoby na piękne i lśniące włosy

Lśniące, gęste i grube włosy to marzenie wielu osób. Niestety nie każdemu udaje się je osiągnąć. Czasami problemem jest stres, nieprawidłowe odżywianie, czy po prostu zła pielęgnacja włosów. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie są najlepsze sposoby na piękne i lśniące włosy.

Zadbaj o siebie od wewnątrz

Problem z włosami to często znak, że coś się dzieje z całym organizmem. Jeżeli zauważyłaś u siebie nadmierne wypadanie włosów, albo inne niepokojące znaki, zacznij od zrobienia wyników badań. Często to przez niedobory witamin (np.: witaminy D, żelaza), albo przez nieodpowiedni poziom hormonów, mamy problem z osiągnięciem wymarzonego wyglądu.

Pielęgnacja skóry głowy

Żeby włosy wyglądały pięknie na długości, należy o nie zadbać od samej cebulki — od skóry głowy. Zastanów się czy na pewno kupujesz szampony przeznaczone do potrzeb twojej skóry czy do długości włosów. Kolejnym krokiem do zadbanego skalpu jest jego regularny peeling (kosmetyki do tego przeznaczone są dostępne praktycznie w każdej drogerii). Skóra głowy, tak jak reszta ciała, również potrzebuje nawilżenia, warto chociaż raz w tygodniu nałożyć na skalp maskę. Ważne, żeby wybrać taką, która została w tym celu wyprodukowana, a nie zwykłą maskę do włosów na długości.

Olejowanie włosów — co to jest i dlaczego warto spróbować?

Kolejnym krokiem do pięknych i lśniących włosów jest ich odpowiednia pielęgnacja. Oprócz stosowania odżywek, masek i olejków do włosów, warto spróbować ich olejowania — czyli nałożenia oleju na włosy. Odpowiednio przeprowadzone olejowanie może przynieść spektakularne efekty! Włosy będą gładkie, miękkie, lśniące i nie będą się plątać. Olejowanie można wykonać na kilka sposobów, np.:

  • na sucho — nałożyć olej na suche włosy, przed myciem.
  • Na odżywkę/ maskę — najpierw nakładamy na włosy odżywkę lub maskę, wczesujemy i dopiero na to aplikujemy olej (również przed myciem). Ta metoda będzie bezpieczniejsza dla bardzo suchych włosów.
  • Moczenie włosów w wodzie z olejem — ten sposób będzie najlepszy dla cienkich włosów, lub takich, które łatwo przeciążyć. Do miski należy wlać wodę, kilka kropel oleju i zanurzyć w tym kilka razy włosy.
  • Na hydrolat — ta metoda również sprawdzi się na przesuszonych włosach. Najpierw aplikujemy hydrolat (np.: różany), a na to olej.

Niezależnie, którą metodę wybierzemy warto zostawić olej na włosach na minimum 30 minut, tak aby zdążył zadziałać. Następnie można przejść do mycia włosów, pamiętając o nałożeniu na nie maski, która pomoże dokładnie zmyć olej. Rodzaj oleju można wybrać pod rodzaj porowatości włosów (niskoporowate/ średnioporowate/ wysokoporowate). Jeżeli jednak nie chcemy od razu inwestować w oleje, można zacząć od tych, które mamy w kuchni — oliwy z oliwek czy nawet rzepakowego. Warto uważać na olej kokosowy, bo może spuszyć włosy. Należy również uważać na ilość oleju, jeżeli nałożymy go za dużo, włosy mogą wydawać się tłuste i posklejane.

Czego unikać w walce o piękne włosy?

Włosom na pewno nie będą służyły częste stylizacje ciepłem (prostowanie, kręcenie). Warto też uważać na zasypianie w mokrych włosach — są wtedy bardziej podatne na zniszczenia. Jeżeli suszymy włosy, to zawsze przed należy nałożyć olejek termoochronny. Ważne jest również regularne podcinanie zniszczonych końcówek.

Pamiętaj o regularności

Tak jak w każdej innej dziedzinie życia — aby zauważyć efekty pielęgnacji włosów należy być regularnym. Olejków do włosów warto używać codziennie, a masek czy odżywek przy każdym myciu. Olejowanie włosów również można wykonywać przed każdym myciem, albo chociaż raz w tygodniu. Pamiętaj również o regularnym peelingu i nawilżaniu skóry głowy, a także o najważniejszym — regularnym badaniu krwi.

Udostępnij

O autorze