Dom i Ogród

Przydatne narzędzia ogrodnicze – siewniki do trawy

Przydatne narzędzia ogrodnicze – siewniki do trawy

Siewnik do trawy to bardzo przydatne urządzenie ułatwiające pracę w ogrodzie lub na działce. Za pomocą tego urządzenia można precyzyjnie rozmieścić ziarna nasion lub ziół oraz nawozy. W zależności od potrzeb można wybrać odpowiedni model siewnika z przydatnymi funkcjami.

Zastosowanie siewnika do trawy

Siewnik to bardzo wszechstronne urządzenie, które może skutecznie pomóc w zadbaniu o ogród lub działkę. Jeśli nie zasieje się nasion i nie wykona nawożenia nie uzyska się zadowalających rezultatów. Warunkiem prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin jest przede wszystkim równomierny wysiew i nawożenie. Siewniki do trawy doskonale nadają się do tych czynności. Z tego typu urządzeniem nie trzeba więcej się martwić o ręczne sianie trawy. Siewnik do trawnika może pomóc w utrzymaniu równego i pięknego zielonego dywanu wokół domu. Choć jest to niewielki element wyposażenia ogrodowego, siewnik ogrodowy znacznie ułatwia pracę.

Nawożenie jest również bardzo ważne w uprawie i pielęgnacji roślin. Rezultatem są duże plony o odpowiedniej jakości. Siewniki pozwalają szybko, łatwo i równomiernie rozprowadzić nasiona lub nawóz. Siewniki można stosować również zimą, np. do solenia zamarzniętych chodników i podjazdów.

Jaki siewnik do trawy najlepiej wybrać?

Siewniki można podzielić na modele mechaniczne, pneumatyczne i ręczne. Mały ręczny siewnik wystarczy do przydomowego ogrodu i trawnika wokół domu. Przede wszystkim, że jest to funkcjonalne i uniwersalne narzędzie, które sprawdzi się nie tylko do wysiewu traw, warzyw i ziół.

Oczywiście można też zainwestować w siewnik mechaniczny do większych ogrodów, szczególnie jeśli najważniejsza jest wygoda oraz oszczędność czasu. Jednak w większości przypadków wystarczający będzie najprostszy siewnik do trawy. W zależności od wyboru i wielkości ogrodu można wybrać model z kołami, z dodatkowymi narzędziami lub bez.

Pojemność siewnika może się różnić w zależności od modelu, np. 3 litry, 12 litrów lub 25 litrów i różne szerokości rozrzutu, np. 45 cm. Na mniejszych powierzchniach sprawdzą się rozrzutniki o pojemności kilku litrów i małej szerokości rozrzutu. Z kolei na większe działki warto wybrać siewnik z większym pojemnikiem i z większą szerokością siewu.

Ułatwiony wysiew

Niektóre siewniki do trawy posiadają uchwyt z funkcją otwierania i zamykania oraz możliwość regulacji rozsypywanej dawki. Specjalna klapka zasuwająca umożliwia zamknięcie pojemnika, zapobiegając w ten sposób wysypaniu się rozsypanego materiału. 

Siewniki kołowe mogą być również wyposażone w specjalne wałki rozrzucające do precyzyjnego rozprowadzania nasion i nawozów. Z kolei siewnik akumulatory to świetny wybór dla tych, którzy spędzają duży czasu w ogrodzie. Tego typu modele najczęściej posiadają 6-stopniową regulację prędkości i aż 8-stopniową regulację dawki rozsiewu. Istnieje także możliwość dopasowania szerokości rozrzutu do swoich potrzeb. Dlatego ten typ siewnika jest bardzo praktyczny i wydajny, a przy okazji nadaje się do użytku przez cały rok.

Udostępnij

O autorze