Ciekawostki

Najpopularniejsze imiona na dzieci w 2021 roku

Najpopularniejsze imiona na dzieci w 2021 roku

Rok 2021 przyniósł drobne zmiany na podium w porównaniu do roku 2020. W 2020 roku najpopularniejszym imieniem dla chłopców było Antoni, zaś dla dziewczynek – Zuzanna i Julia. Rok później doszło do niewielkich zmian – dużo rzadziej nazywano nazywano dziewczynki imieniem Julia (w rankingu pozycja tego imienia spadła z pierwszego miejsca na czwarte), reszta pozostawała bez zmian. Imieniem Zuzanna zostało nazwane 6562 dziewczynek, zaś Antoni – 7821 chłopców.

Jak wybrać imię dla swojego dziecka?

Imię dla dziecka często zaprząta głowę przyszłych rodziców, którzy zachodzą w głowę, jak nazwać swoją przyszłą pociechę. Często rodzice chcą, by imię było wyjątkowe i niosło ze sobą przesłanie, a także by miało pozytywny wydźwięk. Jednak należy pamiętać, że nie jest to konkurs na najbardziej wyszukane, oryginalne czy najdziwniejsze imię. Warto zauważyć, że to właśnie dziecko będzie się nim przedstawiać i nosić je przez całe życie, dlatego nie może się go wstydzić. Zbyt oryginalne imię jest problemem dla dziecka, które może wykluczyć go z grupy rówieśniczej lub stać się obiektem drwin. Przy wyborze imienia warto brać pod uwagę gust obojga rodziców oraz sprawdzić, jak brzmi zdrobniałe imię. Nie warto również nadawać dziecku zagranicznego imienia przy jednoczesnym polskim nazwisku. Są to kombinacje rażące, szczególnie gdy imię jest długie i wymyślne, a nazwisko – krótkie i proste.
Przy wybieraniu imienia dla dziecka przy jednoczesnej chęci zachowania oryginalności, warto unikać imion z czołówki. Bardzo prawdopodobne, że nazywanie dziecka jednym z najpopularniejszych imion sprawi, że będzie się nazywało tak, jak połowa podwórka. W pierwszej piątce najpopularniejszych imion dla dziewczynek znajdują się takie imiona, jak Zuzanna, Zofia, Hanna, Julia oraz Maja. Do najpopularniejszych imion męskich należą Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek oraz Jakub.

Imiona dla dzieci inspirowane naturą

Imiona dla dzieci, które są inspirowane naturą noszą w sobie pozytywną wróżbę na całe życie dziecka. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że one brzmią romantycznie i niemal bajkowo. Szczególną popularnością cieszą się wśród nowonarodzonych dziewczynek. Brzmią one dźwięcznie i budzą pozytywne skojarzenia z osobą, która nosi takie imię.
Imiona związane z naturą również pojawiły się w czołówce najpopularniejszych imion. Dużą popularnością cieszyły się takie imiona dla dziewczynek, jak Jagoda, Liliana, Laura czy Pola. Innymi imionami żeńskimi są Rozalia, Narcyza, Jaśmina, Dalia czy Hiacynta. Niektóre z nich posiadają swoje męskie odpowiedniki, które jednak nie pojawiły się w czołówce popularności – Laureliusz, Hiacynt czy Narcyz.

Stare imiona dla dzieci wracają do łask

Stare imiona dla dzieci były popularne ponad 100 lat temu, następnie przeszły okres wyciszenia. Obecnie zyskują one coraz bardziej na popularności, stając się na nowo modne.
W czołówce najpopularniejszych imion widnieje parę z nich, które są uznawane za stare. Pochodzą one z lat 80. i 90., w których były jednymi z najpopularniejszych. Są to imiona takie, jak Maria, Liliana (oraz Lilianna) oraz Anastazja dla dziewczynek. Jednymi z najpopularniejszych imion dla chłopców to Franciszek, Stanisław, Ignacy oraz Tymoteusz, które są uznawane za imiona stare.
Najwyżej w rankingu popularności przez ponad 100 lat były takie imiona, jak Julia czy Anna dla dziewczynek oraz Jakub i Mateusz dla chłopców. Imiona, które pochodzą z XII wieku są również bardzo popularne. Przykładowymi imionami mogą być Bogumił, Bogusława, Kazimierz, Radosław czy Zbigniew. Imię Stanisław oraz Wojciech pochodzą z wieku XIII, utrzymując swoją popularność po dzień dzisiejszy.

Udostępnij

O autorze