Polecane

Koszt najmu magazynu- od czego zależy?

Koszt najmu magazynu- od czego zależy?

Magazyn zewnętrzny i jego wynajem przez firmę to jedna z ważniejszych rzeczy, na którą powinno zdecydować się praktycznie każde przedsiębiorstwo. To znaczne ułatwienie z punktu logistyki. Na rynku znajdziemy wiele ofert, jednak jak znaleźć odpowiedni magazyn dla nas? Z całą pewnością dużą rolę będzie odgrywać cena, która jest uzależniona od kilku ważnych czynników. Co trzeba brać pod uwagę decydując się na wynajem magazynu

Położenie, czyli lokalizacja magazynu

Jednym z ważniejszych czynników, które ma duże przełożenie względem ceny jest lokalizacja. To całkowicie uzasadnione, ponieważ od położenia magazynu zależeć będzie jak duży dystans będzie trzeba pokonać oraz ile czasu trzeba poświęcić. Ma to wpływ między innymi na czas dostawy towaru do klienta. Z punktu widzenia firmy to jeden z kluczowych aspektów. 

Standard powierzchni magazynowej

Magazyny do wynajęcia możemy znaleźć w różnych standardach powierzchni. Możemy je podzielić na dwie zasadnicze klasy: A i B. 

Magazyn klasy A to przede wszystkim najnowsze budownictwo powstające na przestrzeni ostatnich lat. Są one dobrze przystosowane do wszelkich prac związanych z przeładunkiem towarów. Magazyny klasy A posiadają w zanadrzu place manewrowe, a także różnego rodzaju wyposażenie. 

W przypadku magazynów o klasie B można mówić o znacznie niższych standardzie. W większości przypadków są to starsze budynki poprzemysłowe. Możliwości takich miejsc są znacznie ograniczone, co tyczy się także obrotu towarami. Przeważnie i wyposażenie jest znacznie uboższe. 

Magazyny na wynajem klasy A oraz B nieco różnią się pod kątem cenowym. Są to okolice około 10, 20%. Jednakże w większości przedsiębiorstw jest to akceptowalny poziom, który pozwala wynająć lepszy magazyn. Mimo wyższego kosztu, obrót towarem czy jego dostarczenie będzie znacznie szybsze. Prawdopodobnie w ogólnym rozrachunku przełoży się to na zyski dla firmy. 

Wielkość magazynu

Kwestia powierzchni użytkowej magazynu jest w zasadzie prostą sprawą- im większy, tym wyższa cena. Sam dobór wielkości magazynu jest kwestią indywidualną. W dużej mierze należy opierać się na potrzebach firmy oraz jej przyszłym rozwoju. W przypadku wynajmu większych powierzchni jesteśmy w stanie nieco wynegocjować. 

Okres wynajmu

Wynajem magazynu oferuje się najczęściej na czas określony. Najlepiej gdy najem obejmuje dłuższy okres- 3-5 lat. To także możliwość kolejnych negocjacji ze strony firmy. W takim przypadku zyskują obie strony. Firma ponosi mniejsze koszty, zaś najemca ma spokój na najbliższe lata, nie martwiąc się o poszukiwania kolejnego wynajmującego.

Udostępnij

O autorze