Dom i Ogród

Klasa energetyczna – czy warto się nimi kierować?

Klasa energetyczna – czy warto się nimi kierować?

Znaczna część ludzi nie wie czym jest klasa energetyczna i czy warto się nimi kierować, ale prawda tkwi w tym, że warto się tego typu parametrami kierować, bo sprzęt taki jak lodówka działa w domu cały czas, a urządzenia takie jak pralka lub zmywarka łącznie pracują przez pewną ilość godzin w skali roku. Dlatego też jeśli taka pralka ma moc niższą o pięć lub dziesięć procent od modelu, który mieliśmy poprzednio, to zapewne przyniesie nam pewne oszczędności w skali roku. Aspekt ten jest bardzo ważnym, bo energia elektryczna drożeje z roku na rok. W tym, że staje się ona droższą nie tkwi jedynie rosnące opodatkowanie, ale też i to, że uzyskuje się ją z węgla w elektrociepłowniach. Natomiast koszty wydobycia tego paliwa kopalnego z roku na rok rosną i to nawet znacząco, bo po ten węgiel trzeba schodzić niżej i niżej. Za jakiś czas zapewne większość kilowatogodzin będzie pochodzić z elektrowni solarnych i wiatrowych, ale zanim cały świat się przestawi na ten typ energii minie jeszcze trochę czasu.

Co to jest klasa energetyczna?

Odpowiedź na pytanie „Co to jest klasa energetyczna?” to dla wielu rzecz jasna odpowiedź prosta, bo klasy te oznaczane są symbolami „A+” lub „A++” i każda z tych klas oznacza zużycie energii elektrycznej w skali jednej godziny. W przypadku lodówki wielu ludzi stara się wybrać tę najlepszą. Jednym słowem ta najlepsza to najlepsza klasa, imponująca pojemność i zadowalająca żywotność. Dziś wyszukanie takich informacji w sieci nie stanowi problemu, choć rankingi w których wspomina się o klasach energetycznych lodówek wspominają nie tylko o klasach energetycznych tych sprzętów, ale też informują nas o istotnych zaletach dodatkowych. Pojemność jest jedną z tych zalet, ale liczy się też żywotność, walory estetyczne, cena i nawet współpraca z aplikacjami na telefon zwiększająca wygodę. Wiele znaczy też i to, że większość z nas stawia na sprzęty zajmujące najwyższą pozycję w tych rankingach.

Klasa energetyczna – jak ją odczytywać?

Klasę energetyczną pralki lub zmywarki bez problemu da się odczytać z tabliczki znamionowej lub z tej nalepki i to jeszcze w sklepie. Natomiast za pomocą telefonu z dostępem do internetu możemy szybko sprawdzić co oznacza symbol danej klasy. Kluczowe znaczenie ma też i to, że te oznaczenia muszą być zgodnymi z prawem UE, a producenci na tych nalepkach nie mogą podawać sprzecznych lub mylących informacji. Brzmi to rzecz jasna klarownie i najważniejsi producenci sprzętu AGD przestrzegają prawa odnośnie tych klas energetycznych, choć to eleganckie postępowanie dotyczy producentów troszczących się o własną reputację.

Kolejne ważne wzmianki.

Opcja taka jak zmiana klas energetycznych to rzecz jasna modyfikowanie tych oznaczeń ze względu na postęp technologiczny. Mowa tu o tym, że każda kolejna generacja lodówek i zmywarek staje się lepszą i to pod wieloma względami. Ten postęp związany jest z funkcjonalnością, sferą estetyczną, ale też i z wydajnością. Jednym słowem za jakieś pięć lat lodówka o pojemności dwustu litrów będzie zużywać o te pięć procent mniej energii elektrycznej w skali godziny, a to znaczny postęp, który powinien znaleźć odzwierciedlenie w oznaczeniach klas energetycznych.

Udostępnij

O autorze