Dom i Ogród

Jakie zalety ma posiadanie kominka w domu?

Jakie zalety ma posiadanie kominka w domu?

Kominki to najczęściej montowane w salonach specjalne zamknięte paleniska, które kiedyś służyły jako główny sposób na ogrzewanie domu. Z czasem jednak straciły na popularności, w miarę jak coraz częściej ludzie wybierali centralne ogrzewanie. Dziś pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, jednak nadal mogą dodatkowo przyczyniać się do ogrzewania jednego pomieszczenia lub nawet całego domu. Do tego celu stosuje się tak zwane kominki z płaszczem wodnym, które wpięte są do instalacji centralnego ogrzewania.

Kominek urozmaiceniem salonu

Pokój gościnny dawniej stanowił główne miejsce spędzania wolnego czasu w trakcie dnia, dlatego też kominek był lokalizowany właśnie tam. Jego funkcję przewidywano już podczas projektowania i budowy domu, stosując odpowiednie przewody do odprowadzania dymu, oraz komin na dachu. Salon lokalizowano też w centralnej części domu, aby możliwe było rozchodzenie się ciepła po wszystkich pomieszczeniach, natomiast największa temperatura panowała właśnie w nim. Obecnie kominki również można stosować dla celów ogrzewczych, jednak znacznie większe przestrzenie w domach spowodowały, że jest to już najczęściej niewystarczające. Dodatkowo tradycja przebywania w jednym pomieszczeniu przez większość dnia również odchodzi w zapomnienie, a podobną temperaturę chcemy mieć we wszystkich pomieszczeniach w całym budynku. Stąd kominki stały się głównie urozmaiceniem dla pokoju gościnnej, palenie w nich odbywa się rzadko, natomiast pełnią głównie funkcję dekoracyjną.

Wspomaganie centralnego ogrzewania

Wciąż jednak palenie w kominku może być też sposobem na praktyczne wykorzystanie domu. Wystarczy tylko jeżeli posiadamy odpowiednie drewno, albo też w kominku palimy specjalnym węglem drzewnym. Nowoczesne konstrukcje pozwalają nie tylko na płynne regulowanie temperatury i tempa spalania, robiąc to całkowicie automatycznie, ale pozwalają również na łatwe rozprowadzenie ciepła po całym domu. Wystarczy że kominek zostanie wpięty w instalację centralnego ogrzewania, co przy obecnej technologii jest bardzo proste. Wystarczy, że zainstalujemy kominek z tzw. płaszczem wodnym, czyli przestrzenią gdzie będzie znajdować się woda przepływająca przez kaloryfery. Pompa obiegowa sprawi, że to co nagrzeje kominek trafi następnie do grzejników w całym domu, pozwalając na utrzymanie równej temperatury w każdym pokoju. Możliwe jest również podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu kominek będzie przydatny również latem. W okresie zimowym jego moc będzie zbyt niska, jednak jesienią i wiosną można dzięki takiemu rozwiązaniu całkowicie zrezygnować z uruchamiania kotła centralnego ogrzewania.

Kominki kiedyś były głównym sposobem na ogrzewanie domów, a te budowane były tak by ciepło mogło dotrzeć niemal wszędzie. Później straciły na znaczeniu, ponieważ wyparło je centralne ogrzewanie. Dziś pełnią głównie funkcję dekoracyjną, urozmaicają pokój gościnny, jednak mogą także być czysto funkcjonalne. Wersje z płaszczem wodnym mogą współpracować z instalacją centralnego ogrzewania, zapewniają ciepło w całym domu.

Udostępnij

O autorze