Dom i Ogród

Jak zorganizować przestrzeń w ogrodzie dla swojego psa?

Jak zorganizować przestrzeń w ogrodzie dla swojego psa?

Niemal każdy posiadacz ogrodu, nawet tego najmniejszego, ma czworonożnego pupila. Pragnienie bliskości z naturą przejawia się w potrzeby posiadania kawałka własnej ziemi i kontaktu ze zwierzętami. Jednak pies i ogród nie zawsze stanowią duet idealny. Jak zadbać o przestrzeń własną i czworonoga tak, żeby pogodzić potrzeby wszystkich zainteresowanych? Przede wszystkim…

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila.

Pies jest jak małe dziecko. Ciekawski, pełen chęci zajrzenia w najbardziej niedostępne zakamarki, spróbowania czy coś nadaje się do jedzenia. To może być dla niego dużym zagrożeniem. Zewsząd czyhają przecież zagrożenia, od małych, jak osy czy pszczoły, które niepokojone mogą boleśnie użądlić, trutkę na gryzonie, czy ślimaki wykładaną przez sąsiada, a będącą śmiertelnym zagrożeniem dla naszego czworonoga, aż po inne koty, psy, czy trujące rośliny. Podsumowując – przestrzeń przeznaczona w ogrodzie dla psa, musi spełniać wymogi bezpieczeństwa dla niego samego, ale także innych osób korzystających z ogrodu, a nawet przechodniów. Podstawą jest solidne ogrodzenie skonstruowane tak, żeby zwierzę nie wsadziło w nie głowy. Teren musi być oczyszczony z roślin trujących i takich, które mogą pokaleczyć czworonoga. Nie może być na nim żadnych elementów mogących zranić, ale też takich umożliwiających zwierzęciu ucieczkę. Prawidłowo zorganizowana przestrzeń dla psa musi spełniać nie tylko wymogi bezpieczeństwa, ale także być komfortowa dla samego zwierzaka.

Wybieg dla psa w ogrodzie – jak go zorganizować?

Podstawą jest solidne ogrodzenie, które zapewni bezpieczeństwo zarówno samemu psu, jak i innym użytkownikom terenu tym na dwóch i czterech nogach. Pies to drapieżnik i czasem instynkty biorą górę. Ogrodzenie może być z metalu, drewna, czy nawet, w przypadku małych psów z plastiku, np. siatki do wolier. Trzeba zadbać jednak, żeby pies nie wcisnął w nie głowy, bo to mogłoby się skończyć, uduszeniem. Z punktu widzenia ludzi najbardziej istotna będzie jego estetyka i tu rynek oferuje szeroki wybór ogrodzeń zarówno z gotowych paneli, do samodzielnego montażu, jak i tych wymagających stawiania przez specjalistyczne firmy. Ofertę znajdą dla siebie osoby o zasobnych portfelach i tych cieńszych także. Z punktu widzenia psa, najważniejszy jest jednak jego komfort. Czworonóg musi mieć miejsce do wypoczynku, gdzie nikt i nic nie zakłóci jego spokoju. Może być to buda, bez względu na to, czy pies na stałe mieszka na dworze, czy spędza w nim czas jedynie, kiedy ludzka część rodziny przebywa w pracy. Może być też kawałek zacienionego terenu z miękkim podłożem i schronieniem przed ewentualnymi, uciążliwymi zjawiskami atmosferycznymi. Takie rozwiązanie sprawdzi się, kiedy pies spędza w swojej przestrzeni czas jedynie okazjonalnie i na krótką metę. Niemniej ważne jest miejsce, w którym będzie mógł oddać się naturalnym instynktom, kopiąc dołki. Niezbędna jest miska z wodą, która stale musi być pełna. Przestrzeń dla pasa w ogrodzie musi uwzględnić też jego potrzeby fizjologiczne, więc być na tyle duża, żeby zwierzak mógł je załatwić z dala od swojego kącika wypoczynkowego i jadalni.

Jak zabezpieczyć kwiaty w ogrodzie przed swoim psem?

Niemniej istotny jest los roślin, które w ogrodzie mają swoje miejsce. Nikt nie lubi, kiedy choćby najbardziej ukochany pupil wyciąga ulubione kwiaty właścicieli, rozszarpując je i rozciągając po całym terenie. Dlatego planując przestrzeń w ogrodzie dla swojego psa, warto pomyśleć też o przedstawicielach flory i zamieszkujących go mniejszych zwierzętach, które w dobrze zaprojektowanych miejscach, razem stanowią równowagę biologiczną. Jeżeli pies jest spokojny i nie wykazuje chęci do prac ogrodniczych, nie musimy się specjalnie starać. Wystarczy przemyślana kompozycja i naturalna ochrona dla pni pojedynczo rosnących drzewek. Można stworzyć naturalną kurtynę z bylin i roślin jednorocznych, które przekwitając, będą stopniowo zastępowane przez gatunki później zaczynające wegetację, a jednocześnie naturalnym płaszczem, ochronią pnie. Wielbiciele rabat żyjący z psami powinni rozważyć ościółkowanie ich warstwą kory, co utrudni psiakowi rycie w ziemi, a także zabezpieczy korzenie roślin przed wysychaniem i stłumi rozwój chwastów. Gorzej, kiedy jesteśmy szczęśliwymi towarzyszami życia psiaka o zapędach oigrodniczo – górniczych, któremu wydaje się, że w poprzednim wcieleniu był kretem. Jednak i tu nie należy się poddawać, ani rezygnować z pięknego ogrodu. Czasem to, co najważniejsze, ukryte jest dla oczu i tak ma się sprawa z zabezpieczeniami. Sprytnym sposobem jest tu zwykła siatka ogrodzeniowa, tyle że położona na ziemi, a w jej otwory wsadzone rośliny. W przypadku drzew trzeba, oczywiście wyciąć większą powierzchnię, która pozwoli im rosnąć przez lata, ale oczka siatki pozwalają też na posadzenie pięknie wyglądających i wypełniających przestrzeń, roślin zadarniających. Można tworzyć z jej wykorzystaniem prawdziwie artystyczne kompozycje, na które nasz pupil będzie mógł jedynie zerkać zazdrosnym okiem.

Przestrzeń w ogrodzie dla psa nie może być jego całym światem.

Przy projektowaniu psiego kącika, nie można zapominać, że pies to zwierzę społeczne, a ogród, nawet najpiękniejszy nie jest wybiegiem. Dla zdrowia fizycznego i psychicznego pies wymaga spacerów, które zaangażują go fizycznie i umysłowo, pozwalając na spełnienie naturalnej potrzeby eksploracji terenu. Niemniej potrzebuje kontaktu ze swoim ludzkim stadem i z przedstawicielami własnego gatunku. Zmęczony pies to szczęśliwy pies. Kiedy zapewnimy naszemu pupilowi odpowiednią dawkę ruchu i wysiłku intelektualnego, oraz interakcji społecznych, będziemy mogli spać spokojnie i my i on i nasz piękny, przyjazny ogród, w którym przestrzeń dla siebie znajdzie każdy członek rodziny.

Udostępnij

O autorze