Polecane

Ile kosztuje utrzymanie konta bankowego?

Ile kosztuje utrzymanie konta bankowego?

W obecnych czasach ciężko jest sobie wyobrazić życie bez konta bankowego. Od paru lat znaczna część Polaków robi zakupy online. Również płacenie kartą w sklepach jest wygodne. Wypłata, emerytura czy renta też jest przelewana na konto. Mając konto, można dodatkowo zarobić, jeśli wybierze się konto oszczędnościowe. Ile kosztuje utrzymanie konta? Czy można mieć konto za darmo?

Czy utrzymanie konta bankowego jest kosztowne?

W zasadzie większość banków oferuje bezpłatne prowadzenie konta. W zależności od banku można dodatkowo nawet zyskać, jeśli otworzy się konto firmowe lub osobiste w konkretnym czasie. Banki oferują promocje, dzięki którym można zyskać od 100 do nawet 300 złotych. Jeśli chodzi o koszty prowadzenia, to niektóre banki pobierają opłatę za konto, jeśli nie ma miesięcznych wpływów. Taka sama zasada dotyczy często opłat za kartę. Jeśli miesięcznie użyje się jej kilka razy, to opłata nie jest pobierana. Przelewy w większości przypadków są darmowe. Płatne są ekspresowe przelewy, które docierają na konto w innym banku w zaledwie 15 minut.

Czy można mieć konto zupełnie za darmo?

Oferta bankowa jest bardzo zdywersyfikowana, a więc można porównać poszczególne konta i sprawdzić, które z nich jest darmowe. Można wejść na stronę internetową i sprawdzić ranking kont bankowych. Dzięki takiej porównywarce znacznie łatwiej jest zaznajomić się z bogatą ofertą i sprawdzić, czy któryś z banków nie ma obecnie ciekawej promocji. W większości przypadków zakładając konto w danym banku przez pierwszy rok lub dwa lata nie płaci się praktycznie za nic. Po upływie tego czasu mogą pojawić się opłaty. Można zatem po tym czasie zmienić bank i znów skorzystać z jakiejś promocji.

Czy konto firmowe jest darmowe?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny założyć konto firmowe. Jeśli ktoś nie jest płatnikiem VAT, to nie musi mieć konta firmowego. Jednak konto firmowe znacznie ułatwia przeprowadzanie transakcji firmowych. Do konta firmowego w banku zakładane jest automatycznie konto VAT. Najczęściej prowadzenie konta jest darmowe w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy. Po upływie tego czasu może być pobierana opłata za prowadzenie konta i za przelewy. Konto firmowe ranking jest idealnym rozwiązaniem, aby porównać oferty i sprawdzić, w którym banku w danym momencie warto otworzyć konto i może nawet zyskać. Jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadku kont osobistych można czasami liczyć na gratyfikację, tak samo sprawa wygląda z kontami firmowymi. Warto zatem sprawdzić oferty wszystkich banków i wybrać ten, który ma najkorzystniejszą ofertę.

Udostępnij

O autorze