Polecane

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Nikogo nie dziwi ten fakt, gdyż pozwalają one zmniejszyć rachunki za prąd i korzystać z zielonej energii. W tym wypadku pozyskujemy energię ze słońca, która następnie zamieniana jest na energię elektryczną. Fotowoltaikę zastosujemy zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach. Musimy pamiętać o regularnym myciu paneli tego typu, tak aby działały sprawnie i niezawodne przez długi czas. Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych? O czym warto wiedzieć? 

Mycie paneli fotowoltaicznych

Zazwyczaj zabrudzenia paneli wiążą się z warunkami pogodowymi. Czyszczenie powinniśmy wykonać zawsze wtedy, gdy zauważymy na powierzchni paneli brud lub zaobserwujemy spadek ilości wytwarzanego prądu. Faktem jest, że powstałe zabrudzenia mogą obniżać efektywność pracy nawet o 20%. Zabieg czyszczenia zlecić warto profesjonalne firmie. Specjaliści stosują niezawodne środki, które są bezpieczne dla powierzchni paneli. Dzięki temu nie ma ryzyka uszkodzeń fotowoltaiki, które byłyby kosztowne i niepożądane. Atutem jest to, że panele fotowoltaiczne wykazują dosyć dużą odporność na działanie szkodliwych substancji. Warto jednak zaplanować czyszczenia na pochmurny dzień, co pozwoli uniknąć kontaktu z mocno nagrzaną powierzchnią. 

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Częstotliwość mycia fotowoltaiki jest zależna od wielu aspektów. Trzeba mieć na uwadze zapylenie otoczenia, lokalizację inwestycji i warunki klimatyczne. W nadmorskim klimacie nasze panele są narażone na ptasie odchody. Z usług firmy zajmującej się czyszczenie paneli skorzystać warto da frazy w roku. Oczywiście wiele zależy od potrzeb użytkowników i danego otoczenia. Zdarza się, że deszczowa  aura wpływa na samooczyszczanie się modułów fotowoltaicznych. 

Cena usługi

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych? Koszt tej usługi zazwyczaj nie jest wysoki. Fachowcy korzystają z mycia za pomocą systemu jonowego-kationowego lub odwróconej osmozy. Pierwsza opcja pozwala usunąć do 99,9% zanieczyszczeń. Faktem jest, że koszt mycia paneli fotowoltaicznych wiąże się z wielkością instalacji PV, miejscem  montażu, koniecznością dojazdu ekipy, czy też wysokością od podłoża. Uwzględniając zmienne czynniki, najczęściej usługi czyszczenia panele fotowoltaicznych oscylują w granicach od 5 zł/m2 do 25 zl/m2.  Postawmy na taką ofertę, która spełni nasze oczekiwania. 

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych ma duże znaczenie dla poprawnego i niezakłóconego działania całego systemu. 

Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć o myciu paneli fotowoltaicznych, koniecznie zajrzyj na: https://lighthief.com/mycie-paneli-fotowoltaicznych/

Udostępnij

O autorze